Best Makina Kimya bünyesinde üretimi gerçekleştirilen  reaktörler, özellikle kimya sektöründe reaksiyonun farklı aşamalarında içerisine yüklenen çeşitli sıvı ve/veya katı hammaddelerin (alkid, polyester, pva, vb) özel karıştırıcı kanatlar ile karıştırıldığı, istenildiğinde ısıtma veya soğutma işlemine tabi tutularak, basınç veya vakum altında karışımın belirlenen sıcaklıklarda homojen bir şekilde reaksiyona girmesinin sağlandığı sistemlerdir.
Reaktör Üniteleri, kullanım amacı ve yerlerine göre 1-50 m³. kapasiteler arasında, müşterinin isteğine bağlı olarak üretilmektedir.

  • Uluslararası standartlara uygun tasarım ve imalat
  • Yüksek kalite ve uzun ömür garantisi
  • AISI 304, 316, 316L, 316Ti kalite ve sertifikalı paslanmaz çelik malzeme
  • Dış gövdede ceket veya yarım boru serpantinden, iç kısımda çekme boru serpantinden ısıtma ve soğutma
  • 16 bar basınç ve 300 °C sıcaklık dayanımı
  • Ürüne özel dizayn edilmiş karıştırıcı kanatlar, dalga kıran veya köpük kırıcılı
  • Tehlikeli bölgelerde ATEX uygulamalar
  • İnvertör ile devir kontrol seçeneği
  • Loadcell ile hassas tartım imkanı
  • Termosifon soğutmalı mekanik salmastralı veya yumuşak salmastralı

Reaktör ve Kullanım Amacı

Reaktör kimya endüstrisinde yaygın olarak kullanılan özel bir kap türüdür. Sektörde kullanılan bu tip kaplar katı çözünme, ürün karıştırma, kimyasal reaksiyonlar, toplu damıtma, kristallendirme, sıvı veya sıvı ekstraksiyon ve polimerizasyon gibi çeşitli kimyasal operasyonlarında kullanıldığından bu yana yanlış tanımlanmışlardır. Bazı durumlarda, reaktör olarak bilinmeselerde gerçekleştirdikleri rolü yansıtan bir isimleri vardır.

Tipik bir Reaktör, karıştırıcı ve kapsamlı ısıtma ve/veya soğutma sisteminden oluşan bir kaptır. Bu kapların ölçüleri 20 litreden 40.000 litreye kadar değişebilir. Genellikle çelik, paslanmaz çelik, cam kaplı çelik, cam veya egzotik alaşımdan imal edilir. Sıvı ve katı cisimler Reaktörün üst kapağında bulunan bağlantılar yoluyla doldurulur. Buhar ve gazlar Reaktörün üst kısmında bulunan bağlantılar yardımıyla boşaltılır. Sıvı genellikle Reaktörün altından tahliye edilir.

Karıştırma

Karıştırıcı üstte bulunan tahrik ünitesi ile tahrik milinin merkezi olarak monte edilmesi ile yapılır. Pervane bıçakları milin üzerine monte edilir. Geniş çeşitlilikte bıçak tasarımları kullanılmaktadır ve tipik bıçaklar Reaktör çapını 2/3 oranında kapsamaktadır. Yapışkan yani viskozitesi yüksek ürünlerin karıştırılması durumunda, kanadın ve Reaktör duvarın arasında yakın bir açıklığa sahip olan çapa tip karıştırıcı kullanılmaktadır. Dalga Kıran dönen bir karıştırıcının meydana getirmiş olduğu akışı kırmak için tasarlanmıştır. Bu dalga kıranlar Reaktörün üzerine sabit yerleştirilir ya da Reaktörün yan duvarlarına monte edilmektedir.

Karıştırıcı bıçak ve dalga kıran tasarımlarında önemli gelişmeler olmasına rağmen, büyük Reaktörlerde karıştırma işlemi uygulanabilir enerji miktarı ile sınırlıdır. Karıştırıcıya yapılan yüksek oranda yüklemeler zamanla şaftın stabilize sorunlar yaratmasına neden olur. Karıştırmanın kritik bir parametre olduğu durumlarda, Reaktör ideal bir çözüm değildir. Çok daha yüksek karışım oranları, yüksek hızlı karıştırıcılar ile küçük bir akış sistemi kullanılarak elde edilebilir. (Ultrasonik karıştırma ya da statik karıştırıcılar)

Isıtma-Soğutma Sistemi

Serpantin içindeki sıvı ısı transferi yapsa bile Reaktör içerisindeki ürünler genellikle reaksiyon sırasında ısıyı salıverir (ekzotermik) ya da absorbe (endotermik) eder. Reaktör içindeki ürün sıcaklığını arzu edilen sıcaklıkta tutmak için, soğutma ceketi ya da serpantin üzerinden kontrollü olarak ısıtılmalı veya soğutulmalıdır. Serpantinleri ya da ekstra ceketler Reaktörü ısıtma ve soğutma işlemi içindir. Isı transfer sıvısı ceket ya da serpantin boyunca ısıyı azaltmak için ya da yükseltmek için sirküle eder. Kimya ve ilaç endüstrisinde dıştan soğutma ceketleri kazanın temizlenmesini daha çok kolaylaştırdığı için tercih edilmektedir. Isı transfer katsayısı da ayrıca önemli bir parametredir.

Dıştan soğutma ceket ve serpantinin büyük Reaktörlerde tasarımdan dolayı önemli ısı transfer kısıtlamaları yarattığında da kabul etmek gerekir.

Reaktör Karıştırıcısı

Best Makina ve Kimya polikondensasyon reaktörlerinde Avrupanın en ünlü karıştırıcı firması tarafından 90 lı yıllarda dizayn edilen çift açılı blade tipi karıştırıcına benzer dizaynları yıllardan beri uygulamaktadır. Çift açılı blade tipi karıştırıcı reaksiyon suyunun uzaklaştırılması ve reaksiyon süresinin kısaltılması açısından büyük avantajlara sahiptir.
Otomatik Faz Ayırıcı
Reaktörlerde aseotroplu reaksiyonlarda otomatik faz ayırıcı kullanılması halinde Reaktörün içindeki aseotrop miktarı daima sabit kalmakta bu sayede reaksiyon suyunun uzaklaştırılması devamlı olarak yüksek verimlilikte olmakta ve enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

İkincil Sirkülasyon Sistemi ile Isıtma/Soğutma
Best Makina ve Kimya çok sayıda ünitenin kızgın yağ ile ısıtılıp soğutulduğu tesislerde her bir ünitenin bağımsız çalışmasına olanak saylayan ikincil sirkülasyonlu sistemi uygulamaktadır. Bu sayede her bir ünitenin ayrı ayrı sıcaklıklarda yağ ile ısıtılması ve/veya soğutma fazına geçmesi mümkün olmaktadır.

Teknik Detaylar

Kapasite 20 Litre- 40.000 Litre
Basınç Vakum – 6 Bar
Isıtma-Soğutma Ceketli, Yarım Boru Serpantinli ve/veya İç Serpantinli
Sızdırmazlık Yumuşak Salmastralı (Çalışma Sıcaklığına Göre Soğutma Halkalı) veya Mekanik Salmastralı
Malzeme AISI 304 – 316 – 316Ti
Tahrik IP54 veya IP56 (Exproof) Motorlu Redüktör
Karıştırıcı Tipi Karıştırılacak Malın Özelliklerine Göre Çapa, Türbin, İkili, Dörtlü veya Çift Açılı Blade Tipi